Nová ornitologická rezervace na Kroměřížsku – 1967

Dr. Jiří Štěpán

Začátkem dubna 1967 schválila rada ONV v Kroměříži zřízení chráněného území v biotopu údolní nivy u obce Záhlinic. Zájmové území, včetně ochranného pásu, zahrnuje rybníky (Svárovský, označovaný též jako Nový, Doubravický a Pláňavský), přiléhající část luk a lužní les Filenu. Zřízení rezervace sleduje cíl poskytnout a zajišťovat maximální ochranu hnízdícímu a protahujícímu ptactvu, především vodnímu. To znamená, že ptactvo bude chráněno nejen před přímým násilím, jako je ničení jednotlivců odstřelem, odchytem, vybíráním hnízd a pod. (viz. vyhl. č. 80 min. školství a kultury ze dne 13. července 1965 o ochraně volně žijících živočichů), ale že bude dbáno i toho, aby daný biotop nebyl narušován neuváženými zásahy. Tím budou zachovány příznivé hnízdní podmínky, což je pro ochranu ptactva rozhodujícím činitelem. Životní prostředí ptactva v daném biotopu, resp. v rozsahu zřizované rezervace, je nutno chránit i před vlivem nepříznivých změn, které by mohly uměle vzniknout v bezprostředním okolí rezervace, jako je násilná změna vodního režimu, rostlinného krytu, vykáceni stromů a pod. Proto se kolem rezervace zřizuje ochranný pás, pro který se stanoví rovněž zvláštní ochranné podmínky. V našem případě je jádrem rezervace či rezervací ve vlastním slova smyslu lužní les Filena, typické hnízdiště lejsků bělokrkých, lejsků šedých, sedmihlásků, cvrčilek říčních, kvíčal, atd., přiléhající část vlhké louky při průtočném rybníčku Čistá a jižní část Svárovského rybníka s porosty orobinců a ostrůvky, na nichž hnízdí kolonie racka chechtavého a kachny a v  porostech při ostrůvcích potápky černokrké, ojediněle roháč velký, slípka zelenonohá, bukáček malý a lysky.

Ostatní vodní plochy, to jest zbývající část Svárovského rybníka, rybníky Doubravický a Pláňavský a rovněž tak zbývající část luk tvoří ochranný pás rezervace.

Je nutno odpovědět na otázku, proč dochází ke zřízení druhé ornitologické rezervace v našem okrese. Někdo by mohl namítnout, že rybníky jsou příliš krátkého trvání (Svrárovský rybník zřízen v r. 1954, Pláňavský v r. 1962 a Doubravický v  r. 1964), aby mohly za těch několik let nabít takového významu, který ba vyžadoval zřízení reservace. (Otázku významu rezervací ponechávám stranou, protože význam rezervací a význam ochrany přírody a krajiny vůbec je už plně chápán na celém světě). Z praktických poznatků, které mají obecnou platnost, víme, že ptactvo, pro svou pohyblivost a proto, že je stále postupujícím civilizačním procesem, který mění krajinu v kulturní step či až v území průmyslem zamořené a zničené, silně ochuzováno o vhodná hnízdiště, velmi rychle osídlí tu část krajiny, kde jsou mu dány, či mu nově vzniklé vhodné životní podmínky. U protahujícího - stěhovavého ptactva, které hnízdí na evropském severu - (kachny, husy, vodouši, jespáci, kulíci, atd.) je významná ta okolnost, že tyto druhy, při svém stěhování do zimovišť a zpět na hnízdiště, zachovávají tradičně, jen s malými obměnami, tahové trasy, které jsou dány vhodnými geografickými, klimatickými a potravními podmínkami. A zde můžeme říct, že hlavní tahová cesta severského ptactva moravou vede z Pobaltí podél Odry přes moravskou bránu a úvaly řeky Moravy. Tak mají záhlinické rybníky neobyčejně výhodnou polohu, která nabývá na svém významu ještě tím, že ta část hornomoravského úvalu, kde se rybníky nacházejí, je od západní strany zúžena výběžky Chřibů a od východní strany výběžky Hostýnských vrchů. Tím vznikla na záhlinicku přirozená úžina, brána moravské tahové cesty, v níž dochází k vyjímečné koncentraci protahujícího ptactva. Krajinný ráz údolní nivy s vodními plochami rybníků, jejichž bahna jsou velmi živná, a s vlhkými loukami, vytváří ideální odpočivnou stanici s dostatkem potravy a s možností úkrytu černým druhům protahujícího ptactva a vhodné hnízdiště pro mnohé naše druhy. Tyto okolnosti poznala řada pracovníků v ornitologii a tak byl běhen krátké doby získán bohatý materiál, kterým ­se prokázal mimořádný význam záhlinické lokality. Proto byla vyvinuta snaha, která se setkala s pochopením ze strany uživatelů půdy a vod, s pochopením odboru zeměděl­ství a lesnictví a vodního hospodářství ONV a nakonec i rady ONV v Kroměříži. Základy nové ornitologické rezervace byly položeny.

Až budete jednou obcházet záhlinické rybníky (doporučuji abyste si vzali dobrý triedr), nečekejte, že uvidíte nějaké zázraky. Snad budete zklamáni. Zčásti jistě proto, že většinu ptáků nepoznáte. Je proto dobře jít s průvodcem, znalcem ptactva. A pak si ještě uvědomte, že některé vzácné druhy se objeví jen jednou za čas. Proto buďte skromní ve svých požadavcích a očekávání. Buďte trpěliví a vytrvalí. Učte se a poznávejte. Je to perná práce, ale teprve poznání vám dá radost.

 

 

 

Co můžete na záhlinických rybnících a loukách vidět? ­

 

Nejnápadnější jest kolonie racka chechtavého, čítající v příznivých letech až 1500 párů  24.4.1961 bylo na­počítáno 1277 hnízd racka chechtavého a 112 hnízd potápky černokrké, která jest druhým nápadnějším zjevem na rybnících. Z kachen je nápadný polák chocholačka.

Sameček je černý, má bílý bok, s temene hlavy mu spadá na šíji prodloužená pera. má žluté oko. Nejvzácnější naší kachnou je polák malý, který je stálým obyvatelem Svárovského rybníka. Jeho hnízdění bylo zjištěno již před několika lety. Budete-li mít štěstí, uvidíte hlavně z jara ostralky štíhlé, hvizdáky, zrzohlávky rudozobé, v zimních měsících hoholy lední. Jen jednou jsem měl štěstí a mohl pozorovat hoholku lední. Za podzimního tahu můžete pozorovat potápky rudokrké, potápky žlutorohé (tyto i na jaře), a velké množství bahňáků (bahňáci se jim říká proto, že se živí na bahnech a mělčinách, kde vybírají dlouhým zobákem červy. Tak spatříte určitě jespáky bojovné, jespáky obecné, menší, šedé, při štěstí jespáka písečného a jespáčka ploskozobého a při velkém štěstí jespáka křivozobého a dokonce i nejvzácnějšíh jespáka islandského. Běžné jsou na podzim kolihy velké, spousta bekasin (tyto na záhlinicku hnízdí) pisíci, vodouši rudonozí (rovněž hnízdí na mokrých loukách), bahenní, kropenatí, šedí a tmaví. Z kulíků uvidíte kulíky říční (hnízdí), kulíky písečné, kulíky bledé a kulíky zlaté. Bezpečně rozpoznat tyto druhy však vyžaduje už velké zkušenosti, které získáváme až po několika letech. Za nejvzácnější zjevy z ptačí říše, které byly na záhlinicku zjištěny, považuji: Volavku vlasatou, volavky stříbřité, bukače velkého, břehouše rudého, kolihu malou, jespáka islandského, ibise hnědé, kolpíky, tereje bílého, ústřičníka velkého, kameňáčka pestrého, lyskonoha  úzkozobého, racka žlutonohého, racka šedého, kaholku, hoholku lední, husici liščí,  jeřáby popelavé, orla mořského. Z nejvzácnějších hnízdivců na záhlinicku jmenuji břehouše černoocasého, pustovku, poláka malého a ťuhýka šedého. Mohl bych vypočítávat ještě celou řadu druhů, ale to se jistě vymyká rozsahu tohoto článku, který má býti informativním sdělením. Uvedu však celkový počet všech druhů, které byly na záhlinicku zjištěny do dnešního dne, jednak jako ptáci protahující a jednak jako hnízdící.

Na záhlinických rybnících (Svárovský - 105 ha, Doubravický - 54 ha, a Pláňavský - 44 ha), na mokrých loukách a v přilehlých lesních porostech a v nejbližším okolí bylo do dnešního dne zjištěno celkem 238 druhů ptactva, z toho 117 druhů bylo zjištěno jako druhy hnízdící a 121 druhů jako druhy pro­tahující. Aby si čtenář z těchto čísel mohl učinit představu o významu záhlinické lokality, pak musím uvést ještě další čísla na srovnání. Prof.Janda, který žil v Kroměříži a sledoval ptactvo kroměřížského okolí (včetně záhlinicka, i když v jeho době tam rybníky nebyly) zjistil na kroměřížsku do r. 1906 167 druhů, z toho 103 druhů hnízdících.

Balthasar ve svém díle „Ptactvo regionu zlínského“, které vydal ve čtyřicátých letech našeho století, zjistil na území daleko rozlehlejším a morfologicky tvárnějším (od moravské brány na severu po Veselí nad Moravou, Milotice u Kyjova a Bzenec na jihu, a od východních výběžků Chřibů po západní výběžky Beskyd) 227 druhů, z toho 129 zaručených a 15 ne zcela zaručených hnízdivců.

Kux Svoboda-Hudec v „Přehledu moravského ptactva“ (1955), zjišťují, že na Moravě bylo dosud zjištěno 333 druhů, z toho 184 hnízdících.

Na celém území ČSSR bylo pak zjištěno 355 druhů, z toho 210 hnízdících. Vycházíme-li z údajů, týkajících se Moravy, pak uzavřeme, že na rozloze malé záhlinické lokality bylo zachyceno 71,5% ptactva, které bylo zjištěno na celé Moravě a že ze všech druhů ptactva, které hnízdí na Moravě hnízdí na záhlinicku 63,58%. Domníváme se, že tato čísla celkem jasně ukazují mimořádně příznivé podmínky pro hnízdění a pro záchyt protahujícího ptactva na území nově zřizované rezervace. A na závěr bych chtěl ještě tolik: Zbývá zainteresovat širokou veřejnost, seznámit ji s významem a účelem rezervace a soustavně vychovávat naše občany, počínaje školní mládeží, k tomu, aby každý občan se stal ochráncem přírody a krajiny. Aby se naučil přírodu poznávat, neboť od poznání už samozřejmě dospěje k vědomí, že přírodu je třeba chránit. Jistě to bude dlouhá a obtížná práce. Vždyť kolik nesprávných názorů a předsudků, nekriticky přijímaných a předávaných u nás ještě existuje. Například tak oblíbené a používané, či lépe řečeno zneužívané rozdělení živočichů na užitečné a škodlivé, je jen uměle vykonstruovaným vztahem mezi člověkem a pří­rodou, který objektivně neexistuje a odporuje přírodním zákonům. Místo k využití, slouží mnohdy k ničení přírody, jako harmonického celku, „v němž každý děj působí na ostatní a naopak a nic se neděje ojediněle,“ (Engels: Dialektika přírody). Žijeme v období specializovaných „odborníků“, z nic každý vidí namnoze jen svůj problém jako samostatný izolovaný jev a neuvědomuje si, že jeho problém je jen jednou neoddělitelnou součástí přírody, a že jeho řešení si nutně vyžaduje komplexní chápání.

Přáli bychom si, abychom mohli tvrdit, že je ještě čas, zachovat a obnovit přírodu jako jediný zdroj našeho života. Nechtěli bychom souhlasit s varovnými slovy jednoho z největších humanistů prodchnutého nejvyšší úctou k životu, profesora Dr. Alberta Schweitzera: „Lidstvo ztratilo schopnost předvídat a předcházet dění. Skončí zničením Země“.